Dragan Čović fah)
Izvor slike: fah

BiH je zahtjev za odobravanje kandidatskog statusa podnijela u veljači, no neprestano se muči s ispunjavanjem jasno postavljenih preduvjeta

Nijedna država članica EU-a u ovom trenutku ne podupire razmatranje zahtjeva BiH da joj se odobri status kandidata za članstvo, a bosanskohercegovački dužnosnici pokazuju veliko neznanje o procedurama i pretpostavkama koje treba ostvariti na putu u Uniju, izjavio je u srijedu u Sarajevu veleposlanik Nizozemske u BiH Jurriaan Kraak, ističući člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića kao primjer za takve ‘neznalice’.

Na okruglom stolu posvećenom procesu europskih integracija u BiH veleposlanik zemlje koja trenutačno predsjeda EU-om kazao je kako u ovom trenutku nitko unutar Unije ne dijeli mišljenje da je BiH zaslužila kandidatski status.

“U ovom trenutku to ne misli nitko od 28 država članica”, kazao je Kraak.

BiH je zahtjev za odobravanje kandidatskog statusa podnijela u veljači, no neprestano se muči s ispunjavanjem jasno postavljenih preduvjeta poput prilagodbe trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) ili usvajanja mehanizma koordinacije odnosa sa EU koji bi omogućio da ta zemlja s Bruxellesom pregovara “jednim glasom” umjesto da to čine država, dva entiteta, deset županija u Federaciji BiH i distrikt Brčko.

Nizozemski veleposlanik je sugerirao kako su nerealna očekivanja u BiH da gotovo preko noći dobije kandidatrski status jer je rječ o složenom procesu koji traje od 12 do 18 mjeseci i to pod uvjetom brzog ispunajavnja postavljenih preduvjeta.

Kazao je i kako Čović zapravo ne zna o čemu govori kada spominje srpanj kao mjesec u kojemu bi mogle biti donesene odluke ključne za odobravanje kandidatskog statusa.

“Nitko od nas nije znao o čemu on to govori”, kazao je Kraak.

U odvojenoj izjavi njemački veleposlanik u BiH Christian Helbach taođer je kritizirao političare u BiH optužujući ih da po tko zna koji put jedno rade a drugo govore, ovoga puta kada je u pitanju odnos prema europskim integracijama.

U intervjuu za portal Klix Helbach je kazao kako se u BiH sve svodi na trgovinu ustupcima među političkim elitama od čega samo one imaju korist, pa stoga ne začuđuje da od 15. veljače kada je BiH podnijela zahtjev za odobravanje kandidatskog statusa gotovo ništa nije urađeno kako bi se to i dogodilo.

“Dodjela statusa kandidata bi teorijski bila  moguća krajem iduće godine ako idući korak bude iniciran bez zastoja, te ako BiH u idućem koraku bude efektivno i konstruktivno surađivala sa Europskom omisijom. Međutim, kako se političko vodstvo ne može dogovoriti oko mehanizma koordinacije kao ni o prilagodbi  SSP-a ne mislim da će se Vijeće EU prije ljetnje stanke moći pozabaviti aplikacijom BiH”, kazao je Helbach.

Zbog zastoja u provedbi reformi, njemačka kancelarka Angela merkel pozvala je članove Predsjedništva BiH u Berlin u četvrtak.

Za razliku od inozemnih diplomata predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je uoči tog puta relativizirao probleme koje ima njegova zemlja.

“Mislim da ćemo mi sve bitne probleme s kojima se BiH suočava riješiti u narednih godinu dana. Može biti nekih usporavanja sada pred općinske izbore, ali  sam uvjeren da će 2017.  biti posebno dobra godina za BiH” kazao je u srijedu novinarima u Sarajevu Izetbegović no nije pojasnio na čemu temelji svoj optimizam.

 

Share.

Comments are closed.