anglikanska crkva Andrys

Photo: Andrys

NA TRI GODINE

Episkopalna Crkva suspendirana je na 3 godine iz glavne, svjetske organizacije anglikanskih crkava zbog svojih zahtjeva da se istospolna vjenčanja uvrste u crkvena vjenčanja.

Prvi put je krovna organizacija svih anglikanskih crkava kaznila svoju američku crkvu –  Episkopalnu crkvu – nakon godina oštre rasprave o homoseksualnosti, istospolnim “brakovima” i zaređivanju žena.

“Tradicionalna doktrina Anglikanske crkve u pogledu učenja Svetog pisma, podupire brak kao zajednicu između muškarca i žene u vjernika, cjeloživotnu zajednicu”, kaže vođa anglikanske zajednice koju predstavljaju 44 nacionalne crkve, stoji u zaključku sa sastanka u Canterburyu. “Većina okupljenih je potvrdila ovo učenje”, navodi se.

Anglikanska zajednica najavila je u četvrtak kako će na tri godine suspendirati svojoj američkoj grani, Episkopalnoj crkvi, pravo glasa u glavnoj organizaciji što The Washington Post tumači kao velik udarac Episkopalnoj crkvi koja dopušta svojim svećenicima da vjenčaju istospolne parove, te su ovo ljeto glasovali da se taj obred uključi u crkveni zakon.

Episkopalna crkva izgubila je oko 20%  vjernika nakon što su 2003.  odlučili svog, anglikanskog svećenika Gene Robinsona koji se javno deklarirao kao homoseksualac zarediti za biskupa New Hamphirea. To je dovelo do toga da je značajan broj američkih crkava izašao iz Episkopalne crkve pridružujući se onim vjerskim zajednicama koje dalje naučavaju da je prakticiranje homoseksualnih sklonosti grijeh te ga drže štetnim.

Istodobno, to je i važna pobjeda konzervativnih Anglikanaca, posebno onih koji pripadaju afričkim crkvama koje godinama traže od Svjetske organzacije anglikanskih crkava da disciplinira američku crkvu u SAD-u.

Prerano je predvidjeti što će se dogoditi tri godine od sada, mnogi kažu da je malo vjerojatno da će Anglikanska crkva u SAD-u (koja se tamo zove Eipiskopalna) promijeniti svoj stav o istospolnim brakovima. To bi moglo potaknuti Anglikance da budu još oštriji i da ne dopuste da članovi američke crkve zauzimaju važne pozicije u glavnoj, svjetskoj organizaciji anglikanskih crkava.

“Ne vjerujem  da će bit ‘izbačeni’ ili prognani, ali oni će i dalje biti na distanci ako ne promijene svoj smjer”, kaže Jeff Walton iz američkog Instituta za religiju i demokraciju.

Anglikanska Crkva je globalna skupina crkava koje su nastale misionarskim djelovanjem državne, britanske crkve, Church of England, kojoj je na čelu britanska kraljica. Za razliku od Katoličke crkve, Anglikanska nema jedno Učiteljstvo, već svaka od tih crkava ima prostor za vlastito tumačenje Svetog pisma. Četrdeset i četiri nacionalne anglikanske crkve koje broje oko 85 milijuna članova nemaju na svom čelu osobu sa ovlastima koje ima Sveti Otac u Katoličkoj Crkvi, veći imaju predsjedavajućeg biskupa Canterburyja koji onda okuplja druge čelnike nacionalnih crava. Svaka od nacionalnih anglikanskih crkava u svojoj državi ima niz mjesnih crkava u kojima opet pastori i vjerske zajednice odlučuju o tome kako će se postaviti prema nekom pitanju iz moralnog ili socijalnog nauka koji proistječe iz Svetog pisma.

Episkopalna crkva kojoj pripada većina američkih predsjednika i američke društvene elite, ima sve manje vjernika. Izgubili su više od 20% vjernika nakon što su deklariranog homoseksualca Robinsona posvetili za biskupa, a novije statistike potvrđuju da im se broj vjernika i dalje smanjuje  – u godinu dana se (2013-2014) broj vjernika smanjio za 2,7 posto. Danas u SAD- u imaju 1,8 milijuna vjernika .

Izvor: narod.hr/Washington Post

Share.

Comments are closed.