Karate te baseball/softball, skateboard, sportsko penjanje i surfanje predloženi su za uvođenje u program ljetnih Olimpijskih Igara u Tokiju 2020. godine, objavili su organizatori danas.
Prema tom prijedlogu, Olimpijske igre u Tokiju bi imale dodatnih 474 sportaša u ukupno 18 natjecanja.
Karate nikada nije bio olimpijski sport. Judo, druga borilačka vještina koja potječe iz Japana, postao je olimpijski sport 1964., kada je Tokio prošli put bio domaćin Igara i u stalnom je programu od 1972. Organizatori su predložili ukupno osam natjecanja, tri šest u kumitama – tri u muškoj i tri u ženskoj konkurenciji – te dvije u katama – pojedinačno muški i pojedinačno žene.
Baseball i softball, ujedinjeni pod World Baseball Softball Confederation (WBSC), prije su bili dio olimpijskog programa ali su isključeni nakon što je Azija zadnji put bila domaćin OI-a U Pekingu 2008.
Skateboard (u nas poznat i kao skejtanje) naziv je za ekstremni šport u kojem osoba (skejter) stoji na posebnoj dasci s kotačima na dvije osovine (skateboardu ili skejtu) te pritom izvodi razne trikove. Skateboard se razvio 1970-ih godina u SAD-u, a zamah je doživio sredinom osamdesetih, kada je postao dijelom popularne kulture i značajno je utjecao na glazbu, modu i druge aspekte življenja.
Športsko penjanje je disciplina koja se razvila iz alpinizma, a karakterizira je slobodno svladavanje penjačkih smjerova bez korištenja tehničke opreme za napredovanje, već se oprema koristi za sprječavanje eventualnih padova. Za razliku od alpinizma smisao sportskog penjanja je savladavanje što težih detalja stijene “slobodnom tehnikom” bez obzira na visinu uspona.
Surfanje ili surf je površinski vodeni šport. Sudionik se nalazi na vrhu razbijajućeg morskog/oceanskog površinskog vala dok se približava obali, najčešće na dasci za surf.
Kao dio reformi koje je uveo predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach prošle godine, budućim gradovima domaćinima ponuđeno je da uvedu sportove koji su popularni u njihovim zemljama kako bi se povećala gledanost i sponzorstva, iako konačnu odluku donosi MOO koji će o prijedlozima Tokija glasovati iduće godine u kolovozu.
Organizatori su htjeli da se na Igrama sportaši natječu u sportovima koji su popularni među mladim Japancima kako se ne bi gradili novi stadioni ili dvorane i tako povećavali ionako veliki troškovi. Kuglanje, squash i wushu su također bili u razmatranju za uvrštavanje, ali su na kraju ipak ispali s konačnog popisa.
Izvor: Narod.hr/h/HKZTroplet